Wigan Grammar School
School Captains
   

1926-27

J. Seddon

1927-28

J. R. Thomson

1928-29

A. J. McCall

1929-30

C. F. Lawton

1930-31

D. P. Jones

1931-32

F. Gaskell

1932-33

W. S Mills

1933-34

W. S. Mills

1934-35

H. Taberner

1935-36

A. S. Read (Sept 1935), F. Acton (Jan 1936)

1936-37

E. L. Moor

1937-38

K. Pigot

1938-39

J. Bradburn

1939-40

G. Brown

1940-41

D. Maybury

1941-42

H. Liptrot

1942-43

H. A. Hall

1943-44

J. C. Harmer

1944-45

A. R. Jackson

1945-46

E. Bradbury (Sept 1945), A. R. Parkin (Jan 1946)

R. M. Warburton (Feb 1946)

1946-47

N. Sherrington

1947-48

V Pearson

1948-49

R. J. Yates, J. Robinson

1949-50

H. Ashurst

1950-51

D. J. Peet, J. V. Oldfield

1951-52

W. Allen

1952-53

P. Hyde

1953-54

N. R. B. MacLeod

1954-55

A. G. Rigg

1955-56

A. Bentham

1956-57

E. A Schofield

1957-58

J. Lee

1958-59

R. G. Smallshaw

1959-60

J. Peet

1960-61

J. Ritson

1961-62

H. C. R. Crook, R. D. Somers

1962-63

S. L. Thomas

1963-64

G. A. Worthington, G. F.Parr

1964-65

H. Perrin

1965-66

G. Isherwood

1966-67

S. R. Jones

1967-68

H. J. Moorfield

1968-69

M. P. Lowe

1969-70

D. A. Simpson

1970-71

N. M Meadows

1971-72

P. G. Ince, I. A. MacDonald and A. N. MacDonald (Acting Deputies )

 
School Prefects 1947
 
School Prefects 1952
 
School Prefects 1955